Dnes je 24. února 2020  02:32
nepřihlášen  Neznámý   zaregistruj se
"Krása*rozum=konstanta."

Jak na DivX v linuxu

DivX je nový formát videa, díky vysoké kompresi ušetříte mnoho místa. Pro dekódování ovšem potřebujete výkonný počítač, jinak se video bude silně trhat a nebude plynulé. Podíváme se tedy, jak si s tímto novým formátem poradí linux.


Na úvod je třeba říci, že v linuxu existuje několik přehrávačů podporující formát DivX, mnoho z nich se již dlouho používá k přehrávání klasických mpeg a avi souborů a teprve nedávno byly přidány dekódovací mechanismy pro dekódování DivX.

DivX - trocha teorie

DivX je jméno upraveného Microsoftího MPEG4 kodeku (Windows Media Vide V3). Tyto kodeky byly vyvíjeny Microsoftem pro použití v jejich Windows Media architektuře a zpočátku umožňovaly encodování do AVI a ASF, ale všechny neBeta verze znemožňovaly encodování do AVI. Stvořitelé DivX odebrali toto omezení a umožníli tak zase enkodování do AVI a změnili jméno na DivX, aby bylo možné používat jako původní Microsoftí tak DivX kodeky zároveň. Poslední vydání DivX také obsahuje upravený Windows Media Audio kodek jménem DivX audio. Úprava tohoto kodeku není perfektní jeho použití je limitováno nízkými datovými toky.

DivX formát nepodporují žádné stolní DVD přehrávače (alespoň doposud žádný takovýto DVD přehrávač nebyl představen), a to ani modely, které podporují množství různých audio/video formátů (MP3, VCD, SVCD a další).
Transformace na DivX datový tok je díky velkému kompresnímu poměru a náročnému systému redukce obrazových dat poměrně náročná především na rychlost CPU a velikost paměti RAM. Pro plynulé přehrávání a alespoň trochu rychlou kompresi (převod v reálném čase nelze v žádném případě očekávat, komprese je časově náročnější než na MPEG 2 datový tok) je nutné mít procesor PIII/500 Mhz a vyšší, paměť RAM alespoň 128 MB. Výhodou je i složitější zvuková karta na rozhraní PCI a vybavená náležitou podporou pro MP3, pak je zajištěno plynulé přehrávání zvuku bez výpadků.. Samozřejmě je možné použít i pomalejších procesorů, ale rychlost dekódování a přehrávání bude pochopitelně pomalejší a obraz se tím pádem nemusí přehrávat plynule.
Lze použít rozličné druhy zvukových formátů a to včetně AC3. Je možné vytvořit DivX CD, které vypadá jako DVD, pokud použijete ten správný software - Menu, Vícejazyčný doprovod, titulky... - ale vyžaduje to mnoho práce. Nevýhodou je, že neexistuje žádný stolní přehrávač a proto lze DivX přehrávat pouze na PC.

Přehrávače pro linux

XINE (poslední verze 0.9.4)

XINE nabízí v základní výbavě podporu pro tyto formáty: Video CD, AVI, MPEG, MPEG2, OGG, QuickTime, ASF, DivX(ffmpeg), VFW(Video for Windows), MP3.
Můžeme ale otevřít i videa formátu VCD nebo např. sáhnout na DVD disk a přehrát DVD film.

ff-mpeg (xineplug_decode_ff.so) je zabudovaný kodek pro přehrávání MPEGů, AVI a DivX (4.0). Ovšem kvalita videa není příliš dobrá.

Instalace:
Dekomprimujte xine-lib-0.9.xx.tar.gz a xine-ui.xx.tar.gz

xine-lib:

# ./configure
# make
# make install

nainstaluje knihovny do /usr/local/lib/xine/plugins, je třeba ještě spustit ldconfig.

xine-ui:

# ./configure
# make
# make install

V domovském adresáři uživatele se vytvoří soubor .xinerc, kde můžeme měnit chování programu, např. přidávat kodeky, které se nahrají při startu XINE či chování oken, velikost, nastavení hlasitosti zvuku apod.

Speciální klávesové zkratky:

A - aspect ratio
F - fullscreen

Pro přehráváni divx pomocí knihovny OpenDivX nebo komerční divx knihovny nastavte v souboru .xinerc u položky divx4_priority hodnotu větší než 5. U OpenDivX knihovny je někdy nutné nastavit divx4_forceversion:20010800 či výše. Je to kontrola verze knihovny libdivxdecore.so a u některých systému může při ověřování verze dojít k SIGSEGV vyjímce.

MPlayer (verze 0.50, MPlayer-0.50.tar.bz2 )

  

Předně je třeba mít c++ kompiler verze 2.95 a níže nebo 3.0 a výše. Pokud máte RedHat distribuci, tak zcela určitě máte build gcc-2.96, který autoři rázně odmítají používat pro kompilaci. Proto, pokud máte tuto verzi, musíte při konfiguraci programu ./configure použít parametr --disable-gcc-checking. Uvedená verze kompileru způsobuje chyby při překryvech oken a časté padání programu. Proto raději upgradujte nebo downgradujte na verzi jinou než 2.96.

Nejprve nakopírujeme win32 kodeky do adresáře /usr/lib/win32 (w32codec-0.50.zip) - MPlayer používá právě win32 kodeky jako hlavní nástroj pro dekomprimaci video a audio formátů.

# ./configure --enable-gui (--disable-gcc-checking)
# make
# make install

Nyní vytvořte ve vašem domovském adresáři adresář .mplayer, do něj zkopírujte soubor codecs.conf z adresáře /etc/ instalace MPlayeru.
Dále vytvořte adresář ~user/.mplayer/font a nahrajte fonty ve vámi vybrané znakové sadě a velikosti (balíky mp-arial-iso-8859-1.zip a mp-arial-iso-8859-2.zip).
Vytvořte ještě adresář ~user/.mplayer/Skin pro skiny a umístěte zde všechny vaše skiny. (balíky jsou na ftp://mplayerhq.hu/MPlayer/Skin/)
Pokud chcete mít trvale nastavené vlastnosti prostředí MPlayeru, zkopírujte soubor ./etc/example.conf z instalačního adresáře MPlayeru do ~user/.mplayer/ pod názvem "config" a upravte jej.

Velkým plusem MPlayeru je to, že umí zobrazovat i titulky a to ve znakové sadě ISO8859-1 a ISO8859-2 a s využitím různých velikostí písma.
Ttitulek zobrazíte příkazem např.: mplayer ./film.avi -sub ./film.sub

MPlayer standardně přehrává AVI a DivX pomocí win32 kodeků z adresáře /usr/lib/win32.
Pokud chcete přeložit MPlayer s podporou komerční DivX4 knihovny nebo OpenDivX (libdivxdecore.so) knihovny, je třeba danou knihovnu nainstalovat ješte před spuštěním ./configure a následnou kompilací MPlayeru.

 

Kodeky DivX4(komerční verze) a OpenDivX

Komerční plugin DivX4 můžete stáhnout přímo z DivX-Digest. Instalace spočívá pouze ve spuštění skriptu install.sh, který vše provede za vás.
U OpenDivX kodeku použijeme standardní postup ./configure && make && make install.

Slovníček důležitých pojmů:

ASF
Advanced Streaming Format. Microsoftí odpověď na formát RealVideo a celkově na streamovací formáty.

AVI
Audio Video Interleave. Video format většinou používaný na počítačích s OS Windows. Definuje jak jsou video a audio navzájen propojeny bez specifikace kodeku.

MPEG
MPEG znamená Motion Picture Expert Group, definuje video formáty. Tato skupina standardizuje digitální video, jako např. MPEG1, MPEG2, MPEG4 a několik zvukových standardů, jako např. MP3 a AAC.

MPEG4
MPEG4 je sbírka standardů definovaných MPEG Group, a měl by se stát standardem v digitálním videu (hlavně v obrazových telefonech, streamovacích médiích na internetu...). MPEG4 umožňuje používat různé kompresní metody, např. klíčový snímek může být kompresován pomocí ICT nebo Wavelet, což vede k různým kvalitativním výstupům.

Vob Soubory
Všechny DVD filmy jsou uloženy v tzv. VOB souborech. Vob soubory většinou obsahují zvuk v Dolby Digital a MPEG2 video. Vob soubory jsou pojmenovány takto: vts_XX_y.vob ,kdy XX zastupuje Titul a Y část titulu. Maximálně může být 99 Titulů a 10 částí. vts_XX_0.vob nikdy neobsahuje video, ale navigační menu.

Windows Media
Microsoftí architektura pro zpracovnání audia a videa na PC. Je založena na sbírce kodeků, které mohou být použity WindowsMedia Playerem k přehrávání souborů enkodovaných v některém z podporovaných formátů.

Odkazy na další přehrávače:

Open Media System DVD Player: http://www.linuxvideo.org
Ogle: http://www.dtek.chalmers.se/groups/dvd/
XTheater (1.0.0-pre1): http://xtheater.sourceforge.net
XMPS 0.2.0: http://xmps.sourceforge.net
XMMS: http://www.xmms.org
Autor: Roman Pěch
Vytvořeno: 23.11.2001
Oblast: Software
Související články:

Nenalezen žádný.Diskuse k článku "Jak na DivX v linuxu":

DatumAutorPředmět
    zobraz vše    přidej komentář

Krátké zprávy:

 • 04.04.2005 20:47:51
  LinuxExpo: IBM, Red Hat, Mozilla i OpenOffice.org 2.0

  Ve dnech 12. až 14. dubna 2005, se uskuteční pátý ročník veletrhu LinuxExpo, největší středoevropské konference a výstavy zaměřené především na operační systém Linux, Open Source software a související témata. Letos bude LinuxExpo hostit Hotel Olympik v Praze, jehož reprezentativní prostory poskytují nejen vysoký standard, ale přinesou i komfortní zázemí konferenční části, na kterou kladou pořadatelé akce stále větší důraz. V rámci konferenčního programu shlédnou návštěvníci nejen celou řadu odborných a popularizačních přednášek, ale budou se moci zúčastnit i několika specializovaných konferencí.

  Tajemství strategie společnosti IBM ve vztahu k Linuxu a otevřeným standardům nám poodhalí hned první z konferenčních bloků v úterý 12.4. Zasvěcené informace se dozvíme přímo od specialistů IBM z Česka i zahraničí. Linux nezanedbává ani legendární SILICON GRAPHICS. O jeho využití nejen pro náročné vizualizace, ale třeba jako platformu pro budování infrastruktur moderních podnikových řešení budou hovořit zástupci SILICON GRAPHICS s.r.o. během středečního konferenčního programu. Pokud se chcete dozvědět více o distribuci Red Hat, určitě si nenechte ujít čtvrteční konferenci s názvem "Red Hat - Prostředí pro Byznys". Přinese ji distributor Red Hat v ČR, firma Servodata.

  Z dalších prezentovaných distribucí jmenujme například Mandrakelinux, zastoupený společností QCM. Přes rostoucí komerční specializaci nezapomíná LinuxExpo ani na neziskové a vzdělávací projekty, které se představí v rámci Free Linux Zone, připravované ve spolupráci se serverem Linuxsoft. Vydržíte-li do čtvrtečního odpoledne, můžete být přítomni exkluzivní premiéry nové verze populárního kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0. David Majda z týmu Czilla přednese přednášku Mozilla pro vývojáře, prezentovat se budou také známá česká live distribuce Danix, DTP řešení pro Linux aplikace Scribus, databáze Firebird a mnoho dalších zajímavých projektů.

  Kompletní přehled konferenčního programu, stejně jako aktuální a podrobné informace o veletrhu LinuxExpo najdete na internetové adrese www.linuxexpo.cz. Tam se také návštěvníci mohou registrovat a získat tak volnou vstupenku na dny pro veřejnost, nebo si dokonce rezervovat místa na jednotlivých přednáškách.[RP]


 • 07.11.2002 23:42:55
  Red Hat Linux Advisory: glibc
  Synopsis: Updated glibc packages fix vulnerabilities in resolver
  Issue date: 2002-09-10
  Updated on: 2002-11-06
  Product: Red Hat Linux 6.2 7.0 7.1 7.2 7.3
  Keywords: glibc resolv DNS
  Více na LinuxToday.[RP]


 • 28.10.2002 22:51:34
  Red Hat Linux Advisory: ypserv
  Synopsis: Updated ypserv packages fixes memory leak
  Advisory ID: RHSA-2002:223-07
  Product: Red Hat Linux 6.2 7.0 7.1 7.2 7.3
  Keywords: ypserv memory leak
  Více na LinuxToday.[RP]


 • 20.10.2002 22:58:22
  Vyšlo nové beta jádro 2.5.44. Changelog naleznete zde.[RP]


 • 20.10.2002 22:36:08
  Red Hat Linux Advisory: mozilla
  Synopsis: Updated Mozilla packages fix security vulnerabilities
  Advisory ID: RHSA-2002:192-13
  Product: Red Hat Linux 7.2 7.3 8.0
  Více na LinuxToday. [RP]

  Archiv krátkých zpráv

  Oblasti:

  Informace:

 • Pokud chcete pro nás psát čtěte zde.
 • e-mail redakce: redakce@linux.poweroff.cz

 • Umístěte si náš banner na stránku

 • H E A D L I N E S


  PHPBuilder:
 • PHP Web Blog - Part 2
 • Creating an Online Survey - Part 2
 • PHP Web Blog - Part 1
 • Preventing Web Attacks with Apache
 • phpwiki - The Wiki for PHP Developers
 • Developing a Ajax-driven Shopping Cart with PHP and Prototype, Part 2
 • Developing a Ajax-driven Shopping Cart with PHP and Prototype
 • PHP Form Validation System: An Object-Oriented Approach
 • Validating PHP User Sessions
 • Preventing Spam When Using PHP's Mail Function

  LinuxToday:
 • Phoronix Test Suite Brings Linux Benchmarking to the Desktop
 • Open Source Tour of Europe: Portugal
 • Linux On Mars!
 • Hey FOSS Project, What's Your Pedigree?
 • How Linux Could Better Market Itself
 • Measuring Open Source Adoption the Hard Way
 • Wine 1.0 Review
 • Cobbler Pieces Together Mass Red Hat Linux Installations
 • Open Source Solves UK Cancer Charity Challenges
 • Bash Arrays  Hledání

  Zadejte (několik) klíčových slov oddělených mezerou.
 • Hledej v článcích
 • Hledej v krátkých zprávách
 • fulltextové vyhledávání

  Nejčtenější články:

 • QMAIL - přechod na Maildir a instalace kompletního poštovního systému (364072)
 • RShaper - omezení rychlosti síťového provozu (83431)
 • PHP v objetí objektů (převzato) (65630)
 • Copyright © 2001 PowerNET